Zagotoviti želimo kakovostno in ustrezno obravnavo ter pomoč osebam s SAM in njihovim družinam.
.
Potrebujete naš nasvet ali usmeritev?
Metode pomoči
DIR Floortime
Terapija poteka izključno preko igre, ki je lahko senzomotorična, funkcionalna ali simbolna, odvisno od stopnje otrokovega razvoja. Floortime izvaja licenčni terapevt, ki lahko glede na stopnjo licence izvaja delo samo z otrokom, ali pa trenira starša ali vzgojitelja, kako izvajati Floortime doma ali v vrtcu. Terapevt najprej opravi Floortime diagnostiko (z opazovanjem otrokove igre, z razgovorom s starši, z vzgojitelji, učitelji ter z vprašalnikom o doseganju razvojnih mejnikov, ki ga izpolnijo starši ali vzgojitelji). Pri tem je potrebno upoštevati otrokov senzorni profil, njegov čustveni svet, motoriko in stopnjo razvoja glede na razvojne mejnike po dr. Greenspanu.
S terapijo se spodbuja otrokov razvoj prepoznavanja in izražanja čustev, razvoj govora in komunikacije, kognitivni razvoj, zmožnost reševanja problemov in konfliktov, razvoj simbolne igre, logičnega mišljenja kot tudi razvoj samostojnosti ter ustrezne samopodobe.
Floortime za mladostnike je bolj usmerjen v razvoj višjih razvojnih mejnikov:
- več-vzročno razmišljanje,
- primerjalno razmišljanje,
- zmožnost sivega načina razmišljanja (ne črno-belega razmišljanja).
Pri tem je pomembna aktivnost posameznika pri/v lastnem razvoju:
- občutek lastne kompetentnosti in opolnomočenje pri samostojnem reševanju življenjskih problemov.
Metoda temelji na psihosocialnem in emocionalnem funkcioniranju otroka ali mladostnika kot podlaga za kognitivne dosežke. Floortime se izvaja v senzorni igralnici in v simbolni sobi, z najstniki pa lahko tudi v kabinetu z manjšimi senzornimi dodatki.
Pecs
Metodo sta razvila Andy Bondy in Lori Frost (1985). Gre za metodo nadomestne komunikacije s pomočjo izmenjave sličic. Primerna je za otroke z različnimi primanjkljaji, ki ne uporabljajo govora kot sredstva za komuniciranje.
Otroci s SAM imajo velike težave na področju komunikacije, zato je še posebej primerna za njih, saj zelo strukturirano in načrtno uči, kako je potrebno začeti oz. vzpostaviti komunikacijo z drugo osebo.
Preden se lotimo uvajanja metode nadomestne komunikacije PECS pri otroku, ki ne zmore komunicirati verbalno, je zelo pomembno, da se udeležimo izobraževanja o tej metodi. Metoda namreč temelji na točno določenih protokolih in sistemih dela, ki jih je potrebno dosledno in natančno upoštevati. Le na tak način otroku zagotovimo, da bo s pomočjo te metode lahko uspešno razvijal svoje komunikacijske spretnosti.
Naloga strokovnih delavcev, ki delajo z otroki s SAM, ki uporabljajo način komunikacije s pomočjo izmenjave sličic po metodi PECS pa je, da poznajo metodo, ustrezno odreagirajo, ko otrok prinese sličico ali stavčni trak ter znajo ustvarjati komunikacijske priložnosti za otroka v času bivanja v vrtcu ali šoli.
Nekaj osnovnih navodil, priporočil za strokovne delavce, ki delajo z otroki, ki komunicirajo po metodi PECS:
- Metoda je razdeljena na posamezne stopnje (1-6)
- Vsaka posamezna stopnja ima določene cilje, spretnosti, ki jih mora imeti otrok usvojene, da lahko napredujemo naprej
- Potrebno dosledno upoštevati načine in strategije dela
- Komunikacijske priložnosti moramo ustvarjati med različnimi vsakodnevnimi aktivnostm
- otroku moramo zagotoviti vsaj 30 komunikacijskih priložnosti na dan
- raznolikost komunikacijskih priložnosti
- pomembno je, da vsi strokovni delavci in starši z otrokom delamo enako
- sličice v otrokovi mapi/tabličnem računalniku – so otrokove „besede“
- sličice niso namenjene podajanju navodil/ vizualni podpori naše verbalne komunikacije z otrokom
- stalno mesto posamezne sličice v komunikacijski mapi.
Ker so sličice, ki jih otrok uporablja za komunikacijo velikokrat podobne sličicam, ki jih strokovni delavci uporabljamo kot vizualno podporo pri učenju otrok s SAM je pomembno, da poudarimo pomembne razlike med vizualno podporo in nadomestno komunikacijo s pomočjo slik.
Vizualna podpora je:
- To kar mi sporočamo otroku.
- S sličicami manipulira odrasla oseba.
- Pričakujemo otrokov odziv na podano navodilo.
Nadomestna komunikacija s pomočjo slik pa je:
- To kar otrok sporoča nam.
- S sličicami manipulira otrok – odrasla oseba se samo ustrezno odzove.
- Otrok pričakuje naš odziv na to kar je izrazil.
Teacch
Sonrise
ABA terapija
Senzorna intergracija
Senzorno integracijo je definirala kot nevrološki proces, ki nam pomaga organizirati senzorno zaznavanje iz lastnega telesa in okolja ter omogoča, da telo te informacije učinkovito uporabi znotraj določenega okolja (Ayres, 1972).
Običajno so otroci pogosto v gibanju in se lotijo vsega. To je zato, ker imajo vsi otroci naravno potrebo, da pridobivajo informacije preko svojih čutil z gibanjem, dotikanjem, gledanjem, poslušanjem, okušanjem in vonjanjem vsega kar lahko. Otroci počnejo to zato, ker je to hrana njihovim razvijajočim možganom. Njihovi možgani potrebujejo te informacije, z njimi se učijo, kako reagirati na okolje okoli njih. Dojenčki imajo omejeno število izkušenj, zato se učijo preko poskusov in napak, ki jih naredijo. S tem se učijo kako naj sodelujejo in so uspešni v njihovem okolju. Ko dojenček hoče igračo, ki je zunaj njihovega dosega, mora uporabiti vsa svoja čutila, da ugotovi, kako priti do igrače. Pri tem je pomembno, da ima otrok spodbudno okolje, ki spodbuja razvoj senzorne integracije.
Kadar nekateri elementi senzorne integracije ne funkcionirajo, oseba občuti stres pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti, ker proces, ki naj bi bil avtomatičen, le to ni. Lahko je stresno že samo vzdrževanje ravnotežja pri sedenju na stolu, pri oblačenju ali pri uživanju hrane. Otrok se teh težav zaveda in postaja obremenjen zaradi spodrsljajev pri nalogah, kjer vrstniki funkcionirajo brez težav. Ti otroci začnejo zavračat, odklanjat in se izogibat senzornim in motoričnim aktivnostim.
O motnji senzorne integracije (MSI) govorimo, ko je neorganiziranost in slabša predelava senzornih dražljajev tako močna, da posameznika ovira pri vsakdanjih aktivnostih.
Lahko se pojavijo težave na področju modulacije: preobčutljivost ali pa premajhna občutljivost na različne senzorne prilive ali pa se pojavi dispraksija.
Pri otrocih, ki imajo težave na področju senzorne integracije, je pomembno, da delovni terapevt čim bolj zgodaj ugotovi na katerih senzornih sistemih se pojavljajo težave in začne z ustrezno obravnavo.
Ta pristop je znan kot »Ayres Sensory Integration« (ASI)®, ki je zaščiten in zanj veljajo določena merila (strukturna in procesna). ASI pristop spodbuja otroka k aktivni udeležbi v funkcionalnih dejavnostih, kjer uporablja aktivne, individualne in prilagojene senzorno bogate izkušnje. Pristop se ne osredotoča samo na sprejemanje občutkov, temveč namesto tega na ločevanje senzornih informacij-organizaciji občutkov in odzivu osebe nanje (Schaaf in Mailloux, 2015). Delovni terapevti s svojim specialnim znanjem na področju senzorne integracije pripomorejo k zgodnjemu odkrivanju in obravnavi otrok z motnjami senzorne integracije. Senzorna integracija nam omogoča, da damo vsemu kar izkusimo pomen in situaciji ustrezen prilagojen odziv.
Optimalen razvoj senzorne integracije je pomemben za oblikovanje spretnosti, ki jih vsak človek potrebuje pri učenju vsakdanjih aktivnosti.
Sprva je bil ta pristop oblikovan za otroke z učnimi težavami, kasneje pa na vrsto drugih skupin otrok s posebnimi potrebami (otroci z motnjo avtističnega spektra, otroci iz »senzorno revnih« okoljih, otroci z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti ipd.), kjer se pogosto motnja senzorne integracije pojavi kot pridružena motnja.
Rezultati različnih raziskav kažejo, da imajo osebe z motnjo avtističnega spektra kar v 90% pridružene posebnosti na področju senzorne integracije (APA, 2003; Ornitz, 1989; Tomcheck in Dunn, 2005; Keitz in Dunn, 1997; Watling in sod., 2001, Leekam in sod., 2011, Schaaf in Benevides, 2012).
V zadnjem času se terapija senzorne integracije širi tudi na odrasle osebe – z demenco, z motnjami v duševnem razvoju, z motnjami v duševnem zdravju (Sensory integration Network Ireland&UK).
V Sloveniji je bilo leta 2011 ustanovljeno Združenje za senzorno integracijo z namenom osveščanja in izobraževanja na tem področju. Spletna stran najdete tukaj.
Mag. Nevenka Gričar, prof.def., viš.del.ter.
»Advanced Sensory Integration Practitioner«
Želimo vam ponuditi vse informacije in odgovore na vaša vprašanja o avtizmu in Aspergerjevem sindromu.
Zveza za avtizem Slovenije
Ulica Ivanke Uranjek 1
SI-3310 Žalec
Kontakt
E-mail: zveza.avtizem@gmail.com