Motorične sposobnosti
Motorična koordinacija je šibka, njihova telesna drža je neobičajna, imajo slabše razvito fino motoriko, pojavlja pa se tudi primanjkljaj vidno-motoričnih veščin. Prisotne so težave z ravnotežjem, okvarjena je simultanost gibov, tj. sposobnost uporabe obeh rok.
Govorno področje
Pojavi se površni ekspresivni, formalni in izbrani govor, neobičajna prozodija in okvara govornega razumevanja; slednja vključuje dobesedno interpretiranje pomena besed in besednih zvez.
Senzorna občutljivost
Ta občutljivost se lahko nanaša na eno ali več čutil – vid, zvok, vonj, okus in dotik. Posameznik je lahko hipersenzibilen oz. preobčutljiv ali pa hiposenzibilen ali premalo občutljiv na dražljaje. Tako lahko močni svetlobni signali, hrup, nekatere vonjave in teksture blaga pri osebi z Aspergerjevim sindromom povzročijo anksioznost ali celo fizične bolečine.
Rutine
Posebna zanimanja, rutine in kognitivne značilnosti. Te osebe si pogosto postavijo določena pravila in ustvarijo rutine, saj s tem njihovo delovanje postane bolj urejeno.
Obsesiven interes
Težave na področju fleksibilnosti mišljenja
Težave s socialno komunikacijo
Težave s socialno interakcijo
Nerazumevanje »socialnih pravil«
Močna področja oseb s SAM
Seveda ne smemo pozabiti tudi na močna področja oseb s SAM:
- Nekatere so izrazito talentirane na posameznem področju, kot je npr. glasba in risanje.
- Nekatere imajo izrazito dober dolgoročni spomin za določene podatke (npr. za datume, imena, poti, številke …).
- Nekatere imajo zelo široko enciklopedično znanje z določenega področja, tistega, na katerega je vezan njihov interes (npr. zgodovina, računalniki, žuželke, dinozavri, številke …).
- Njihovi interesi in hobiji so pogosto vezani na dejavnosti, ki zahtevajo vztrajnost in koncentracijo.
- Njihove kognitivne sposobnosti jim omogočajo usmerjanje pozornosti na podrobnosti in tako so tudi informacije, ki jih premorejo, zelo specifične.
Potrebujete naš nasvet ali usmeritev?
Želimo vam ponuditi vse informacije in odgovore na vaša vprašanja o avtizmu in Aspergerjevem sindromu.
Zveza za avtizem Slovenije
Ulica Ivanke Uranjek 1
SI-3310 Žalec
Kontakt
E-mail: zveza.avtizem@gmail.com